law |
Wysłany: Nie 7:56, 18 Cze 2006 Temat postu: Konfiguracja Klienta DC++ |
|
Download:
DC++ v0.674 (Installer)
DC++ v0.674 (Binary)
DC++ v0.674 (Source)
Konfiguracja najpopularniejszego klienta sieci Direct Connect.
Instalacja programu jest banalnie prosta wiec nie będę się w nią zagłębiał. Nawet osoba która nigdy nie słyszała o tym programie poradzi sobie z instalacją. Istnieje poza tym wersja binarna którą ja osobiście używam.
Przy pierwszym uruchomieniu programu automatycznie pokazuje nam się okno ustawień. Prześledzimy teraz po kolei wszystkie zakładki.
Personal Information
Miejsce na wpisanie podstawowych informacji o sobie.
user posted image
Nick - Tutaj należy wpisać ksywe której bedziemy używać.
E-Mail - Miejsce na wpisanie własnego adresu E-Mail. Nie jest on konieczny.
Description - Tutaj można wpisać cokolwiek. Na przykład krótką informacje o tym co sie udostępnia. Wypełnienie tego pola nie jest konieczne.
Connection Type - Należy zaznaczyć opcje najbardziej pasującą do połączenia z internetem którym dysponujemy.
Connection Settings
user posted image
Porty nie są konieczne do wpisywania. Z wpisanie własnego numeru IP również nie powinno być żadnych problemów. W tej zakładce jest jednak bardzo ważna opcja która może sprawić że program nie będzie działał poprawnie.
Active & Passive - Którą opcje zaznaczyć?? Oto jest pytanie smile.gif
Jeżeli nie posiadasz stałego publicznego adresu IP, kiedy twój sygnał przechodzi przez różnego rodzaju serwery, routery itd. W tym przypadku zaznaczasz opcje Passive i o tym należy pamiętać, gdyż 90% pytań o nie działające DC dotyczy źle zaznaczonej opcji!!!
SOCKS5 to opcja połączenia przez serwer proxy.
[EDIT: SkWaRa]
[Win >= 2000 ]
Klikamy Start->Uruchom... i wpisujemy: cmd. Jak otworzy sie konsola wpisujemy ipconfig.
[Win <= Me]
Start->Uruchom... i tutaj wpisujemy: winipcfg.
Reszta jest wspolna.
Patrzymy co pisze w polu Adres IP i jesli 'liczba' z tego pola nazlezdy do ktoregos z podanych przedzialow:
10.0.0.0 - 10.255.255.255
172.16.0.0 - 172.31.255.255
192.168.0.0 - 192.168.255.255
to wybierasz tryb passive. W przeciwnym razie wybierasz tryb active - Pole IP oraz pola * Port pozostawiamy puste.
[/EDIT]
Downloads
W tej zakładce będziemy ustawiać opcje dotyczące pobierania plików.
user posted image
Default download directory - W tym miejscu wskazujemy folder w którym domyślnie będą zapisywane ściągnięte pliki.
Unfinished downloads directory - Wskazujemy folder w którym będą przechowywane niedociągnięte pliki.
Maximum simultaneous downloads (0 = infinite) - Tutaj można wskazać ile plików będzie można pobierać. Jeżeli wpiszemy 0, opcja będzie wyłączona.
No new downloads if speed exceeds (KiB/s, 0 = disable) - Program nie będzie zaczynał pobierać żadnych nowych plików, jeżeli prędkość już ściąganych przez nas plików jest wyższa niż wskazana liczba. Bardzo praktyczna opcja.
Configure Public Hub Lists - Klikając na ten przycisk wyświetli nam się poniższe okienko.
user posted image
Można tu dodać dowolną ilość publicznych list hubów. Wystarczy wpisać adres listy w odpowiednim miejscu, a następnie kliknąć przycisk Add. Najpopularniejsze listy to:
http://www.hublist.org/PublicHubList.xml.bz2
http://www.hubdc.org/PublicHubList.config
http://www.neo-modus.com/PublicHubList.config
http://www.imperialnet.org/PublicHubList.config.bz2
http://www.1stleg.com/PublicHubList.config
http://dreamland.gotdns.org/PublicHubList.config
http://dcgui.berlios.de/PublicHubList.config.bz2
http://wza.digitalbrains.com/DC/hublist.bz2
Favorites
user posted image
W tej zakładce możemy dodać foldery do których najczęściej ściągamy nasze pliki. Przykładowo ja dodałem dyski D, F, G oraz J. Gdy teraz spróbuję pobrać dany plik, będę mógł w bardzo prosty sposób wybrać jeden z tych dysków jako dysk docelowy. Patrz na poniższy screen.
user posted image
Można dodać dowolną ilość katalogów.
Queue
user posted image
Highest prio size - Pliki o rozmiarze wpisanym w tym polu będą pobierane z najwyższym priorytetem. Czyli gdy pobierasz kilka plików od jednego użytkownika, pliki z najwyższym priorytetem będą pobierane jako pierwsze.
High prio size - Pliki o rozmiarze wpisanym w tym polu będą pobierane z wysokim priorytetem.
Normal prio size - Pliki o rozmiarze wpisanym w tym polu będą pobierane z normalnym priorytetem.
Low prio size - Pliki o rozmiarze wpisanym w tym polu będą pobierane z niskim priorytetem.
Lowest prio enabled - Wpisując w to pole 1 sprawimy że wszystkie pliki nie zaznaczone w wyżej wymienionych opcjach, będą pobierane z najniższym priorytetem.
Sharing
Udostępnianie danych.
user posted image
Jak udostępnić pliki? - W zakładce Sharing klikamy przycisk Add folder i wybieramy katalog który chcemy udostępnić. Nie jest to nic trudnego. Zaraz po dodaniu pliku do udostępnionych, zacznie się Hash'owanie tego pliku. Jest to proces polegający na nadaniu plikowi odpowiedniego TTH, każdy plik ma inny TTH. Hash'owanie może zjadać dość sporo pamięci, ale to nie potrwa długo.
Share hidden files - Zaznaczając tą opcję udostępnimy ukryte pliki w już udostępnionych katalogach.
Automatically open an extra slot if speed is below (0 = disable) - Opcja polegająca na automatycznym przyznaniu użytkownikowi dodatkowego slota, gdy prędkość twojego wysyłania jest mniejsza niż wartość którą tam umieścisz.
Upload slots - Tutaj zaznaczamy ile osób będzie mogło pobierać od ciebie pliki w tym samym czasie. Każdy hub sam ustala ile slotów trzeba mieć udostępnionych, trzeba się do tego podporządkować.
Appearance
user posted image
Filter kick and NMDC debug messages - Opcja ta filtruje wszelkiego rodzaju kopnięcia i wiadomości z programu NMDC(Neo-Modus DirectConnect). Zaleca się zaznaczenie tej opcji.
Minimize to tray - Zaznaczenie tej opcji powoduje zminimalizowanie programu do takiego user posted image zasobnika systemowego. Bardzo pożyteczna opcja.
Show timestamps in chat by default - Pokazuje sygnaturę czasową na czatach. Czasami się przydaje, warto zaznaczyć.
Confirm application exit - Przy próbie wyjścia z DC++ pokazywać się będzie okienko z pytaniem czy na pewno chce się opuścić program. Jak dla mnie zbędne...
View status messages in main chat - Pokazuje wiadomości statusu w oknie głównym. Nie jest to specjalnie ważne, można zaznaczyć.
Show joins / parts in chat by default - Będzie pokazywać w oknie głównym wejścia i wyjścia z huba wszystkich użytkowników. Jest to dość uciążliwe gdy wejdzie się na huba z 5 tys. użytkowników. Przydaje się gdy jesteśmy na hubie z 20 userami i śledzimy kto i kiedy się pojawił.
Only show joins / parts for favorite users - Pokazuje w oknie głównym wejścia i wyjścia z huba, ale tylko ulubionych użytkowników. Już bardziej przydatne niż opcja wyżej, ale tylko dla osób które szukają na hubie kogoś konkretnego.
Use system icons when browsing files (slows browsing down a bit) - Używanie ikon systemowych. Hmmm... no faktycznie zjada CPU, ale ja osobiście używam. Tak jest bardziej kolorowo smile.gif
Use OEM monospaced font for viewing text files - Używanie czcionki systemowej do przeglądania plików tekstowych. Opcja całkowicie bez znaczenia, ja jej nigdy nie zaznaczam.
Set Finished Manager(s) tab bold when an entry is added - Pogrubienie zakładki managera gdy coś się wdarzy. Przydatna funkcja, lecz nie konieczna.
user posted image
Set Download Queue tab bold when contents change - Pogrubia zakładkę listy zadań gdy jakiś plik zostanie pobrany. Bardzo wygodna opcja, ale również nie konieczna.
Set hub/PM/Search tab bold when contents change - Pogrubia zakładkę huba, wiadomości prywatnej i okna szukania. Również przydatne i również nie konieczne smile.gif
Get User Country - Pokazuje kraj z którego jest dany użytkownik. Taki bajer, można zaznaczyć.
Confirm favorite hub removal - Będzie się wyświetlać potwierdzenie przy usuwaniu ulubionego huba. Zbędne...
Confirm item removal in download queue - Następne wyskakujące potwierdzenie(przy usuwaniu plików z listy zadań). Zbędne, ale jak ktoś przypadkiem nie chce czegoś spartolić to może zaznaczyć.
user posted image
Default away message - Gdy program będzie zminimalizowany i ktoś napisze do nas wiadomość prywatną, zostanie wysłana wiadomość którą wpiszemy w tym miejscu. Całkiem przydatna opcja.
Set timestamps - Ustawienie własnej sygnatury czasowej. Lepiej nie kombinować gdy się nie wie co i jak.
Language file - Bardzo istotna choć nie konieczna opcja. W tym właśnie miejscu możemy spolszczyć nasze DC++. Najpierw należy pobrać plik ze spolszczeniem(trzeba poszukać w internecie). Następnie wypakować WinRAR'em(jeżeli plik jest spakowany). Gdy widzimy nasz plik o rozszerzeniu .xml, wtedy w zakładce Appearance w polu Language file podajemy programowi ścieżkę pliku ze spolszczeniem.
Wszystkie opcje z zakładki Appearance wymagają restartu klienta.
Colors and sounds
Opcje w tej zakładce nie mają żadnego wpływu na działanie DC++. Jak wskazuje nazwa zakładki można tu zmieniać kolory, dźwięki i tym podobne duperele.
user posted image
Select window color - Tutaj możemy zmienić kolor okna. Chociaż biały kolor jest chyba najczytelniejszy.
Select text style - W tym miejscu można zmienić czcionkę, jej rozmiar, kolor...
Uploads - To już ciekawsza sprawa, możemy tutaj zmienić kolor paska postępu wysyłania. Nie musi on być wiecznie czerwony tongue.gif
Downloads - Tutaj za to można zmienić kolor paska postępu pobierania.
Make an annoying sound every time a private message is received - Nie wiem czy tą opcje trzeba opisywać, ale skoro piszę o wszystkim to niech będzie. Opcja ta powiadamia dźwiękiem gdy przyjdzie nowa wiadomość prywatna. Strasznie uciążliwe gdy się dużo rozmawia.
Make an annoying sound when a private message window is opened - Powiadomienie dźwiękiem gdy przyjdzie wiadomość prywatna w otwartym oknie.
Aby opcje z zakładki Colors and sounds mogły wejść w życie trzeba zrestartować DC++.
Windows
Nie wiele tutaj jest do tłumaczenia. Wszystko jest bardzo jasno opisane.
user posted image
Auto-open at startup - Automatyczne otworzenie prze starcie programu:
- Publiczne huby(warto zaznaczyć)
- Ulubione huby(warto zaznaczyć)
- Ulubieni użytkownicy
- Lista zadań(warto zaznaczyć)
- Zakończone pobieranie
- Zakończone wysyłanie
- Szpieg
- Statystyka sieci
- Notatnik
Window options - Ustawienia okien:
user posted image
Open private messages in their own window - Warto zaznaczyć jeżeli chcemy odbierać wiadomości prywatne.
Open private messages from offline users in their own window - Odbieranie wiadomości prywatnych od niedostępnych użytkowników. Można zaznaczyć wedle upodobań.
Open new file list windows in the background - Otwieranie listy plików w tle.
Open new private message windows in the background - Otwieranie prywatnych wiadomości w tle.
Open new window when using /join - Otworzenie nowego okna, przy użyciu komendy /join. Raczej mało przydatna opcja, można ją pominąć.
Logs
Opcje w tej zakładce są absolutnie bez znaczenia.
user posted image
Directory - Wskazujemy folder w którym będą przechowywane wszystkie logi
- Loguj wiadomości z głównego chata
- Loguj wiadomości prywatne
- Loguj pobrane pliki
- Loguj listę zadań
- Loguj wiadomości systemowe
- Loguj wiadomości ze statusu.
Format - Wpisujemy format w jakim będą zapisywane logi
[EDIT: SkWaRa]
Standartowy format logow: [%Y-%m-%d %H:%M] %[message]
[/EDIT]
Filename - Wpisujemy nazwę pliku z logami.
Advanced
W tej zakładce jest sporo ważnych opcji, które mogą wpłynąć na działanie programu!!!
user posted image
Auto-away on minimize (and back on restore) - Po zaznaczeniu tej opcji i zminimalizowaniu programu, do każdego użytkownika który do ciebie napisze wiadomość prywatną zostanie wysłana wiadomość AWAY którą wcześniej wpisałeś w zakładce Appearance w polu Default away message. Przydatna funkcja więc można zaznaczyć.
Automatically follow redirects - Czasami gdy próbujesz połączyć się z hubem występują różnego rodzaju problemy(hub jest pełny, na hub mogą wejść jedynie osoby z łączem 10Mbit itd). W takiej sytuacji hub zazwyczaj podaje adres innego alternatywnego huba z którym możesz się połączyć. Zaznaczenie tej opcji pozwoli ci właśnie podążyć za takim przekierowaniem. Warto zaznaczyć, chyba że chce się koniecznie wejść na jakiegoś konkretnego huba.
Clear search box after each search - Po każdym szukaniu wyraz który wpiszemy w polu Search for będzie się wykasowywał. Łatwo jest wtedy wpisać kolejny wyraz czy też frazę do wyszukiwania. Opcja wygodna, przynajmniej dla mnie.
Automatically search for alternative download locations - Dzięki zaznaczeniu tej opcji DC++ będzie szukać alternatywnych źródeł pobierania. Absolutnie warto zaznaczyć!!!
Keep duplicate files in your file list - Zduplikowane pliki będą dodawane do listy plików udostępnionych. Opcja bez większego znaczenia, gdyż pliki te nie będą miały znaczenia przy obliczaniu rozmiaru wszystkich plików udostępnionych. Można zaznaczyć.
Register with Windows to handle dchub:// and adc:// URL links - Opcja dzięki której będziemy mogli między innymi odpalić konkretny hub klikając na link na jakiejś stronce. Całkiem wygodne więc można zaznaczyć.
Ignore private messages from offline users - Wiadomości od niedostępnych użytkowników będą ignorowane.
Register with Windows to handle magnet: URI links - Opcja pożyteczna gdyż umożliwi korzystanie z magnet linków. Co to jest magnet link?? Odpowiedź znajdziesz TUTAJ
Use small send buffer (enable if uploads slow downloads a lot) - Mały bufor wysyłu. Warto użyć tej opcji, gdy zbyt wysoki upload uniemożliwia download.
Don't delete file lists when exiting - Po zaznaczeniu tej opcji pobrane listy plików będą przechowywane nawet po opuszczeniu programu. Dzięki temu nawet, gdy później nie znajdziemy użytkownika od którego wcześniej pobraliśmy listę plików, będziemy mogli przejrzeć jego zasoby. Ja osobiście nie zaznaczam tej opcji ponieważ gdy zbierze się zbyt wiele list plików zajmują one sporo MB.
Automatically disconnect users who leave the hub - Jest to automatyczne rozłączenie użytkowników którzy coś od ciebie ściągają, a rozłączyli się z hubem. Chyba warto zaznaczyć i dać szansę ściągania użytkownikom, którzy są na hubie.
Show progress bars for transfers (uses some CPU) - Pokazuje pasek postępu. Najfajniejsza rzecz w całym DC++ smile.gif Co z tego że zjada trochę CPU, skoro możemy patrzeć jak postępują nasze pobierane i wysyłane pliki. Ja zawsze tego używam, ale jak ktoś ma bardzo słabego kompa to może sobie darować tą opcje.
Enable automatic SFV checking - Jest to sprawdzanie sum kontrolnych na podstawie ściągniętych plików .SFV. Pliki z błędami zostają skasowane i ponownie zakolejkowane. Warto zaznaczyć.
Automatically refresh share list every hour - Odświeżanie listy udostępnionych plików co godzinę. Warto zaznaczyć.
Use antifragmentation method for downloads - Opcja polega na automatycznym rezerwowaniu miejsca na dysku dla pobieranego pliku. Czyli jak dopiero zaczniemy pobierać plik 700MB to na dysku jest już zajęte 700MB. Ja tego nie używam.
Don't send the away message to bots - DC++ nie będzie wysyłać wiadomości AWAY do botów.
Skip zero-byte files - Nie będą się wyświetlać pliki o rozmiarze 0b.
Break on first ADLSearch match - Przy pierwszym znalezionym, pasującym pliku DC++ przerwie dalsze szukanie. Raczej nie zaznaczać, gdy jest się początkującym. Potem stworzą sie pytania o nie dzialające ADL.
Tab completion of nicks in chat - Podczas rozmowy na chacie, gdy wpiszemy część nazwy jakiegoś usera i naciśniemy przycisk Tab na klawiaturze wtedy DC++ automatycznie dokończy nazwę tego usera. Zbędna opcja, ale jak ktoś lubi dużo gadać na chacie to może się przydać.
Enable safe and compressed transfers - Bezpieczne i skompresowane transfery. Koniecznie zaznaczyć.
user posted image
Accept custom user commands from hub - Akceptowanie różnych komend od użytkowników. Powinno się zaznaczyć.
Automatically match queue for auto search hits - Automatyczne dopasowywanie plików z kolejki(listy zadań) do wyników wyszukiwania. Koniecznie zaznaczyć.
Log filelist transfers - Logowanie pobranych list plików. Opcja bez znaczenia, nie trzeba zaznaczać.
[EDIT: SkWaRa]
Send unknown /commands to the hub - zaznaczamy jesli chcemy sprawic aby wiadomosci zaczynajace sie od znaku '/' byly wysylane do huba i pojawialy sie na MCH (nie dotyczyc wylistowanych ponizej ktore sa poleceniami klienta). Czyli jesli mamy zaznaczona ta opcje i wyslemy np text /text to zostanie on wyslany jako nasza wiadomosc natomiast jesli opcja ta bedzie odznaczona to w oknie Glownego chata zobaczymy (tylko my - bo jest to wiadomosc genereowana przez klienta nie przez hub wiec inni userzy tego nie zobacza) ** Unknown command: text.
DOSTEPNE POLECENIA:
Main Chat:
/join - laczenie z hubem: w miejsce wpisujemy adres huba z ktorym chcemy sie polaczyc
/clear - czysci okno chata
/ts - pokazuje/ukrywa znaczniki czasu
/showjoins - pookazuje/ukrywa wejscia i wyjscia z huba
/favshowjoins - pokazuje/ukrywa wejsca uzytkownikow ktorych dodanych mamy do ulubionych
/userlist - pokazuje/ukrywa lista uzytkownikow
/connection - pokazuje aktualny adres IP i port ktory jest uzywany przez naszego klienta
/fav lub /favorite - dodaje huba do ulubionych wraz z aktualnym nickiem (i haslem jesli jest ustawione)
/pm [wiad] - wysyla prywatna wiadomosc o tresci [wiad] do uzytkownika
/getlist - rozpoczyna pobieranie listy plikow uzytkownika
Okno Wiadomosci prywatnej (PM)
/getlist - dodaje do kolejki pobierania liste plikow uzytkownika do ktorego otwarte jest okno PM
/clear - czysci okno PM z calego tekstu
/grant - przydziela userowi dodatkowy slota. Jesli user sie polaczy albo nie polaczy sie w ciagu 10 minut slot zostanie 'odebrany'.
/fav lub /favorite - dodaje uzytkownia do ulubionych.
OBA (PM+MCH):
/refresh - odswieza liste plikow (stsosujemy to polecenie jesli w trakcie korzystania z klienta dodamy cos do share.
/slots - zmiana ilosci otwratych slotow - w miejsce wpisujemy ileslotow chcemy miec otwartych - zmiana bedzie wpisana do ustawien wiec po ponownym uruchomieniu klienta nadal bedziemy mieli otwarte tyle slotow ile tutaj wpisalismy.
/search - otwiera okno wyszukiwania i rozpoczyna wyszukiwanie wpisanej frazy. (typ wyszukiwania: any)
/close - zamyka polacenie z hubem
/dc++ - reklama DC++ smile.gif
/away - ustawia tresc Away'a i ustawia tryb na Away.
/back - wylacza tryb AWAY
/g - otwiera okno przegladarki i szuka na 'goglach' wink.gif podanej frazy
/imdb - otwiera okno przegladarki i szuka na IMDB (najwieksza baza filmow) w poszukiwaniu podanej frazy
/log - jesli nie podano parametryu (status, system, downloads, uploads) otwiera log dla otwartego huba/uzytkownika (zalezy czy wpisujemy polecenia w oknie glownego chata czy w oknie prywatnej wiadomosci). Jesli podano parametr to otwierany jest log dla parametru. Polecenie z parametrem status musi byc wpisywane w oknie glownega chata.
/help - listinguje dostepne polcenia.
Jak by ktoś nie wiedział do końca jak to zrobić podam tutaj linki do screenow:
http://img23.echo.cx/img23/1914/personalinformation7uv.jpg
http://img43.echo.cx/img43/8601/connectionsettings3ed.jpg
http://img111.echo.cx/img111/2417/downloads1au.jpg
http://img112.echo.cx/img112/2581/configurepublichublists1qg.jpg
http://img177.echo.cx/img177/6572/favorites4nc.jpg
http://img189.echo.cx/img189/699/appearance28op.jpg
http://img179.echo.cx/img179/299/appearance32fz.jpg
http://img163.echo.cx/img163/7852/colorsandsounds5db.jpg
http://img256.echo.cx/img256/1400/windows13lz.jpg
http://img189.echo.cx/img189/6007/windows27je.jpg
http://img182.echo.cx/img182/5901/logs5an.jpg
http://img175.echo.cx/img175/821/advanced16tm.jpg
http://img163.echo.cx/img163/2846/advanced20op.jpg
http://img55.echo.cx/img55/2028/expertsonly3fc.jpg |
|